Haberler
Ev > Haberler > Company news about CAL nedir? Bir CAL'ye ihtiyacım var mı?
Olaylar
Bize Ulaşın
Şimdi İletişime Geçin

CAL nedir? Bir CAL'ye ihtiyacım var mı?

2023-04-11

Latest company news about CAL nedir? Bir CAL'ye ihtiyacım var mı?

Microsoft'un açıkladığı gibi, “CAL bir yazılım ürünü değildir;daha ziyade kullanıcıya sunucunun hizmetlerine erişim hakkı veren bir lisanstır.”

CAL lisanslaması ile ilgili zorluk, cihazların ve kullanıcıların gömülü cihaza nasıl bağlandığına dair teknik bir anlayış gerektirmesidir.Bir Windows Server veya SQL Server'a yapılan her bağlantı bir CAL gerektirir, bu nedenle "Bu senaryo için bir CAL'ye ihtiyacım var mı?"çoğunlukla "Evet"tir.

İki tür CAL vardır: Cihaz ve Kullanıcı CAL'leri.Çözüme bağlanacak kullanıcı ve cihaz sayısını bulmak, hangi türün kullanılacağını belirlemenize yardımcı olur.Hedefimiz maliyet etkinliğidir, bu nedenle bir OEM, ikisi arasında daha düşük olan sayıyı seçmek isteyecektir.

Kullanıcı MEHL'leri

Kullanıcı CAL'leri ile bir OEM, hizmetleri kullanmak üzere sunucuya erişen her kullanıcı için, bu erişim için kullandıkları cihaz sayısından bağımsız olarak bir CAL satın alır.Bu tür bir lisans, bir bölgedeki istasyonları izleyen bir benzin istasyonu şirketi gibi belirli bir makineye düzenli olarak erişimin olmadığı durumlarda veya uzaktan çalışma gibi kullanıcıların kendi kişisel makinelerine erişme eğiliminde oldukları durumlarda kullanışlıdır.

Cihaz CAL'leri

Cihaz CAL'leri söz konusu olduğunda, bir OEM belirli bir kullanıcı yerine sunucuya erişimi olan her cihaz için bir CAL satın alır.Bu durumlarda, birkaç kullanıcı tek bir lisanslı cihazı kullanabilir.Bu tür bir lisans, günde 24 saat açık bir mağaza veya birkaç vardiyadaki çalışanların aynı makineyi kullandığı bir üretim tesisi gibi birden fazla kullanıcının aynı cihaza eriştiği durumlar için kullanışlıdır.

Genel olarak, Kullanıcı CAL'leri daha yaygındır, ancak Cihaz CAL'lerini daha iyi bir seçim haline getiren belirli senaryolar vardır.

Doğru CAL'yi seçme

İşte işletmeniz için doğru CAL'yi seçerken akılda tutulması gereken birkaç ilginç nokta.İlk olarak, katıştırılmış program CAL'leri kanaldan bağımsızdır, yani katıştırılmış bir CAL satın alırsanız, diğer Microsoft lisanslama kanallarından (örneğin, Toplu Lisanslama) satın alınan ürünlerle birlikte kullanılabilir.

İkincisi, önceki nesil CAL'leri daha yeni sürümlerle kullanamazsınız.Örneğin, Windows Server IoT 2019 ile Windows Server 2016 CAL'lerini kullanamazsınız. Bunun yerine, yeni 2019 sürüm CAL'lerine ihtiyacınız olacaktır.Ancak daha yeni CAL'leri eski ürünlerle kullanabilirsiniz.

Son olarak, SQL Server CAL'leri genellikle Windows Server CAL'lerinden daha pahalıdır.Ancak Microsoft'un sınırsız bağlantı sağlayan, yani CAL gerektirmeyen Çekirdek tabanlı bir SQL lisansı vardır.Bu genellikle çok sayıda (veya tahmin edilmesi zor) bağlantı gerektiren çözümler oluşturan OEM'ler için uygun maliyetli bir seçimdir.

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin

Gizlilik Politikası Çin İyi Kalite Microsoft Windows Software Tedarikçi. telif hakkı © 2017-2023 computersoftware-systems.com . Her hakkı saklıdır.